Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Chopin w barwach jesieni" przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

Łukasz Bartczak
Trzydziesta odsłona Międzynarodowego Festiwalu ,,Chopin w barwach jesieni” była po raz kolejny wspaniałym osiągnięciem organizacyjnym, medialnym, muzycznym i przede wszystkim duchowym, bo oprócz światowej sławy muzyków i wspaniałej oprawy, zadbano o artystyczne połączenie poezji z muzyką poważną.

W programie tej jednej z największych imprez chopinowskich w Polsce znalazła się w tym roku choćby liryka Mickiewicza i Witwickiego wyśpiewana do kołysanek Fryderyka Chopina przez irlandzką sopranistkę Helen Kears.

Śpiewaczka wzbudziła uprzejme uśmiechy, gdy próbowała wykonywać utwory po polsku, czym zaskoczyła wszystkich.

– Wiem, że nie mój polski nie jest zbyt dobry, ale to trudny język, a ja chciałam oddać hołd wielkiemu mistrzowi – mówiła po występie. – Tym bardziej cieszę się, że mogłam wystąpić w Antoninie, bo muzyka Chopina jest mi bardzo bliska.

Poezję podczas festiwalu prezentował też Jerzy Szukalski, który deklamował utwór Dominika Górnego ,,Poemat o moim Chopinie” oraz wybitny aktor Jerzy Trela, który recytował fragmenty dzieł Mickiewicza, Wyspiańskiego i Norwida.

Przede wszystkim jednak podczas festiwalu melomani mieli okazję podziwiać wirtuozów fortepianu. Pianiści koncentrowali się głównie na prezentacji dzieł dwóch wielkich kompozytorów epoki Romantyzmu – Chopina i Liszta, ale publiczność mogła wysłuchać także utworów Czajkowskiego, Rachmaninowa, Belliniego, Schumanna czy Debussego.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Ostrowskim Centrum Kultury wystąpiła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą dyrygował Marek Pijarowski. Przed ostrowską publicznością zaprezentowało się również dwóch znakomitych pianistów młodego pokolenia – Rosjanin Daniil Trifonov i Marcin Koziak.
– Wmuzyce Chopina najważniejsza jest dla mnie szczerość, która wyraża jego duszę i jest obecna w jego twórczości – mówił młody Rosjanin. – Ta muzyka jest jak lustro, w którym odbijają się ludzkie uczucia.

Koncert przebiegał w smutnej atmosferze, bo w przerwie poinformowano melomanów o śmierci wybitnej pianistki światowej sławy – Reginy Smendzianki, która wielokrotnie występowała podczas wcześniejszych edycji festiwalu.

W weekend imprezę przeniesiono do pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie swoje wspaniałe umiejętności podczas recitalu fortepianowego zaprezentował Konstantin Scherbakov.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności tego dojrzałego mistrza klawiatury – powiedziała Krystyna Pietranek-Kulis, która pełniła rolę konferansjera podczas pierwszej części festiwalu. – Uważam, że był technicznie, intelektualnie i emocjonalnie porywający.

Kolejne dni przyniosły publiczności sporą dawkę charyzmatycznie zagranych utworów muzyki poważnej w wykonaniu między innymi Francois Dumonta, Janusza Olejniczaka, Oliwii Grabowskiej czy Dang Thai Sona.

– Jesteśmy w Antoninie po raz dziesiąty – powiedział Adam Targowski, mieszkaniec Poznania, który na festiwal przyjechał z żoną. – Staramy się przyjeżdżać tutaj co rok, bo jest to jedna z nielicznych imprez, gdzie możemy posłuchać muzyki Chopina w interpretacji pianistów z najwyższej półki.

Organizatorzy ponownie stanęli na wysokości zadania i stworzyli imprezę rangi, co najmniej, europejskiej. Sale koncertowe były wypełnione po brzegi, a publiczność wychodziła z nich z nieskrywanym zadowoleniem.

– Już teraz zapraszamy na kolejną odsłonę święta chopinowskiego, które odbędzie się w dniach 20-23 września 2012 – poinformował Andrzej Leraczyk, dyrektor festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto