Fundusze unijne: Kalisz i Ostrów postawią na przedsiębiorczość

Monika Kaczyńska
Samozatrudnienie i rozwój małej przedsiębiorczości to jeden z priorytetów rozwojowych aglomeracji kalisko-ostrowskiej
Samozatrudnienie i rozwój małej przedsiębiorczości to jeden z priorytetów rozwojowych aglomeracji kalisko-ostrowskiej 123rf
Udostępnij:
Uruchomienie firmy to szansa na odnalezienie się na rynku dla tych, którym trudno o zatrudnienie. Fundusze unijne zostaną przeznaczone na wsparcie, które pozwoli skutecznie wystartować.

Nie jest tajemnicą, że Wielkopolska nie jest obszarem jednolitym. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne pozwoliły z całej puli unijnych pieniędzy do rozdysponowania wydzielić te, które zostaną przeznaczone na określone obszary. W Wielkopolsce zostały wyznaczone dwa takie obszary - metropolia poznańska i aglomeracja kalisko-ostrowska.

Aglomeracja kalisko-ostrowska obejmuje łącznie 24 jednostki samorządu terytorialnego z tego obszaru. Jednym z priorytetów aglomeracji jest rozwój nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Oznacza to zarówno działania, których celem jest zachęcanie inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy, jak i działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości lokalnej oraz samozatrudnienia.

Właśnie do osób z aglomeracji kalisko-ostrowskiej będzie skierowane poddziałanie 6.3.2 „Samozatrudnienie i przedsiębiorczość w ramach ZIT AKO”.

Ogłoszenie konkursów na poszczególne projekty w ramach poddziałania 6.3.2 będzie możliwe po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. To nastąpi w najbliższym czasie.

Do podziału będzie ponad 3,46 miliona euro. Pieniądze te mają za zadanie udzielenie takiej pomocy osobom bezrobotnym lub poszukującym pracy, by mogły z sukcesem poprowadzić własną działalność gospodarczą lub po prostu stworzyć dla siebie miejsce pracy, które pozwoli im się utrzymać, a tym samym odnaleźć na bardzo konkurencyjnym i niełatwym rynku.

Fundusze unijne - diagnoza na początek

Beneficjentami dotacji w planowanym konkursie będą te podmioty, które pomogą uczestnikom projektów przejść drogę od pomysłu do działającej, przynoszącej dochód firmy. Mogą to być między innymi jednostki samorządu, organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe, firmy doradcze i wiele innych.

Zakres działań w ramach przygotowywanych projektów może być bardzo szeroki, jednak jego niezbędnym elementem jest diagnoza kompetencji zawodowych uczestników projektu pod kątem planowanej przez nich działalności gospodarczej. Chodzi o to, by korzystający ze wsparcia uczestnik projektu miał wszystkie potrzebne kwalifikacje, by z sukcesem prowadzić firmę. Chodzi tutaj zarówno o umiejętności związane z planowanym kierunkiem działalności, jak i kwestiami organizacyjno-prawnymi.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby projekt przewidywał szkolenia lub doradztwo dla uczestników projektu, które pozwolą wypełnić luki w umiejętnościach, tak by prowadzenie działalności gospodarczej, na którą uczestnik projektu ma pomysł było możliwe.

Usługi szkoleniowe lub doradcze świadczone w ramach projektu mogą mieć charakter indywidualny - dostosowany do specyficznych potrzeb uczestnika. Wśród nich mogą się znaleźć np. kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe w określonej dziedzinie lub pozwalające zdobyć umiejętności bądź uprawnienia, które sprawią, że nowo powstała firma będzie miała większe szanse poradzić sobie na rynku.

Usługi szkoleniowe i doradcze świadczone grupowo - bo i taką możliwość przewidują warunki planowanego poddziałania - mogą dotyczyć na przykład spraw związanych z prowadzeniem księgowości małej firmy, ubezpieczeń itp.

Ostatecznym celem projektu jest rozpoczęcie przez uczestników działalności gospodarczej. Tak więc ukoronowaniem wcześniejszych działań począwszy od diagnozy umiejętności uczestników, przez doradztwo i szkolenia będzie udzielenie uczestnikowi projektu dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a później także wsparcia pomostowego.

Fundusze unijne - firma nie dla każdego

Beneficjenci muszą także zadbać o selekcję uczestników projektów.

Te mogą być skierowane do osób bezrobotnych lub biernych zawodowo powyżej 29. roku życia, które w przypadku, gdy projekt przewiduje udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności, jednocześnie spełniają jedno z dodatkowych kryteriów:

- są osobami długotrwale bez-robotnymi,
- są osobami w wieku 50 lat i więcej,
- są kobietami,
- są osobami z niepełnosprawnościami
- mają niskie kwalifikacje

Osoby o niskich kwalifikacjach to ci, którzy ukończyli edukację na szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym lub technikum uzupełniającym.

Ważne także, aby uczestnik projektu nie prowadził działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu oraz nie korzystał jednocześnie z innych środków publicznych na pokrycie tych samych wydatków związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. z PFRON czy Funduszu Pracy.

Fundusze unijne - wniosek nie tylko online

W przypadku projektów dotyczących ZIT Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej procedura składania wniosków konkursowych będzie dwuetapowa.

Najpierw wnioskodawcy będą zobowiązani do złożenia uproszczonej wersji wniosku. Uproszczone wersje będą podlegały wstępnej ocenie i selekcji. Dla wnioskodawców, którzy ją przejdą kolejnym etapem będzie złożenie pełnej wersji wniosków w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl.

W systemie do chwili wysłania wniosku można go zmieniać i poprawiać. Po wysłaniu wniosku elektronicznie będzie pięć dni na złożenie pełnej dokumentacji w wersji papierowej.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie