Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Istnienie Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie zagrożone

IST
Plakat ostatniej, jedenastej edycji festiwalu
Plakat ostatniej, jedenastej edycji festiwalu OFTeN
Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim może przestać istnieć. Jeśli miasto - dotychczasowy główny donator - nie wycofa się z decyzji o obcięciu środków na jego organizację, tegoroczna edycja imprezy może nie dojść do skutku.

Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego obciął w tym roku środki przekazywane na organizację Festiwalu Teatrów Niezależnych o dwie trzecie w stosunku do roku ubiegłego. Sytuacja ta zaniepokoiła organizatora imprezy, czyli Stowarzyszenie Artystyczno Edukacyjne PRACOWNIA TEATRALNA, oraz sympatyków OFTeN.

Protestują oni przeciw decyzji ostrowskiego magistratu w internecie. Zorganizowali się m.in. poprzez serwis społecznościowy Facebook, gdzie utworzyli wydarzenie o nazwie "Ratujmy OFTeN!" W chwili obecnej zrzesza on blisko 800 miłośników festiwalu.

Poprzez internet zbierane są również podpisy pod listem do prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Czytamy w nim m.in.: "

Taka decyzja dla festiwalu oznacza, czego nie musimy przecież Panu tłumaczyć, śmierć po prostu - czy to będzie śmierć nagła i festiwal już w tym roku się nie odbędzie, czy też będziemy się przyglądać temu, jak z liczącego się festiwalu ogólnopolskiego z wolna powstaje festiwal osiedlowy, oczywistym jednak jest to, że impreza, z której Ostrów mógł być dumny i której to zazdrościły nam miasta nie tylko okoliczne, przestanie wkrótce zazdrość budzić.

(...) Festiwal Teatralny skupił wokół siebie bardzo liczną widownię, widownię składającą się zarówno z mieszkańców miasta, ale również z coraz liczniej przyjeżdżających gości z całej Polski. Widownię Festiwalu stanowiła przede wszystkim młodzież, zarówno ta licealna jak i ta, która studiuje na raczkujących ostrowskich uczelniach.

Jeżeli miasto marzy o tym, żeby Ostrów stał się ośrodkiem akademickim, musi pomyśleć o tym, żeby studenci mieli jakieś zajęcia inne poza zajęciami w szkole. Jeżeli miasto marzy o tym, żeby młodzi ludzie, którzy wyjadą z Ostrowa na studia, później, zdobywszy wykształcenie, wrócili, to likwidacja festiwalu teatralnego nie jest chyba dobrym posunięciem".

Jak zaznaczają twórcy festiwalu, sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że w 2010 roku OFTeN otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Teraz mają oni nadzieję, że Urząd Miasta zrewiduje swoją decyzję, co pozwoli twórcom i sympatykom Festiwalu przestać niepokoić się o jego istnienie.

"Powód mniejszych kwot dofinansowania jest jeden - niższe wpływy do budżetu. Mniej jest na inwestycje, mniej środków jest na sport, mniej także na miejską imprezę jaką są MajOSTaszki - o ponad 100 tysięcy złotych. Z wniosku złożonego przez Stowarzyszenie Artystyczne "Pracownia Teatralna" wynika, że tegoroczny całkowity koszt festiwalu to 83 tysiące złotych, a spodziewana kwota dofinansowania to 64 tysiące złotych! Na sfinansowanie tak drogiej w organizacji imprezy budżetu miejskiego po prostu nie stać" - wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w komentarzu pod naszym artykułem.

Pierwsza edycja OFTeN miała miejsce w 2000 roku. Co roku w prezentacjach konkursowych udział brało około 20 zespołów teatralnych z całego kraju, reprezentujących nurt teatru niezależnego, zarówno profesjonalnego jak i amatorskiego. W sumie w Festiwalu dotychczas wzięło udział 91 teatrów niezależnych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto