Julia Maik trzy razy na podium Mistrzostw Polski w pływaniu seniorów! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Julia Maik z medalami mistrzostw Polski
Julia Maik z medalami mistrzostw Polski Iza Piszczorowicz
Na 50-metrowej pływalni w Olsztynie odbyły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Znakomicie spisała się w nich niespełna 20-letnia Julia Maik, która zdobyła trzy medale w rywalizacji seniorek i trzy, w tym jeden złoty w kategorii młodzieżowców.

Julia Maik rozpoczęła rywalizację od swojego koronnego dystansu 100 m stylem motylkowym. W eliminacjach popłynęła znakomicie, jako jedyna uzyskując czas poniżej minuty (59,81 s). W finale zawodniczka KKS Kalisz poprawiła swój rekord życiowy, uzyskując czas 59,24 s, a wynik ten dał jej srebro wśród seniorek i złoto w kategorii młodzieżowców. Zwyciężyła olimpijka z Tokio, doświadczona Paulina Peda z AZS AWF Katowice, która czasem 58,25 s wypełniła minimum na Mistrzostwa Świta w Fukuoce. Trzecia była Wiktoria Piotrowska z AZS AWF Oleśnica (59,70 s).

Trener Dominik Grudziński wspólnie z zawodniczką podjęli decyzję na nietypowanym dla niej dwa razy dłuższym dystansie, czyli 200 m motylkiem. W eliminacjach była piąta i tym samym awansowała do finału A. W walce o podium kaliszanka pisała się znakomicie, z czasem 2:16,49 była trzecia w kat. seniorek i druga wśród młodzieżowców. Wygrała faworytka Aleksandra Knop z UKS 190 Łódź (2:11,64), a druga była Klara Kowalska z KU AZS UMCS Lublin (2:16,06).

W ostatnim dniu zawodów Julia Maik wygrała eliminacje na 50 m stylem motylkowym. W finale popłynęła jeszcze szybciej (26,43 s), ale wynik ten dał jej brązowy krążek seniorek i srebrny w kat. młodzieżowców. Wygrała Anna Dowgiert z Warty Poznań (26,28 s), a szybsza o 0,01 s Joanna Świątek z UKS Feniks Dębica zdobyła srebro.

Reprezentantka KKS Kalisz wzięła także udział w eliminacjach na 100 m stylem dowolnym i uzyskując trzeci czas (57,01 s), ale w decydującej rozgrywce nie wystąpiła, bo ważniejszy był zbliżający się finał na 50 m motylkiem.