Kaliszanka Ewa Barwińska w kadrze narodowej kobiet w szachach!

Mariusz Kurzajczyk
Kaliszanka Ewa Barwińska została powołana do kadry Polski kobiet do lat 23 w szachach! Niespełna 17-letnia zawodniczka Kaliskiego Towarzystwach Szachowego już teraz jest najlepszą i najbardziej utytułowaną szachistą w historii Kalisza.

Polski Związek Szachowy powołał siedem zawodniczek do kadry narodowej kobiet do lat 23. W tym gronie znalazła się Ewa Barwińska, która reprezentuje Kaliskie Towarzystwo Szachowe.

Powołanie kaliszanki nie jest wielką niespodzianką. Przypomnijmy, że minionym roku odniosła ona największe sukcesy w karierze. W listopadzie podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski kobiet do lat 20 16-letnia Ewa Barwińska wywalczyła sześć punktów w dziewięciu partiach, o pół punktu mniej niż złota medalistka Barbara Goraj z Gwiazdy Bydgoszcz. Tym samym zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski i srebrny medal.

Srebro mistrzostw Polski to był największy sukces w historii kaliskich szachów w tej kategorii wiekowej. Przypomnijmy, że pół roku wcześniej kaliszanka przekroczyła ranking 1900 ELO i wypełniła ostatni warunek otrzymania tytułu kandydatki na mistrzynię. To pierwsza kandydatka w historii kaliskich szachów.

Z kolei w grudniu 2022 roku zawodniczka KTS Kalisz zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Europy G18 w szachach błyskawicznych Katowice 2022. Zawodniczki G14 i G18 były klasyfikowane osobno. Ewa była również najlepszą Polką w tej grupie.

Dodajmy, że poza kaliszanką w reprezentacji kraju U23 znalazły się: Barbara Goraj (MP20), Weronika Zabrzańska (MP20), Maria Malicka, Michalina Rudzińska, Julia Antolak i Alicja Śliwicka.

Kamery kaliskiego pasjonata zarejestrowały ciekawe chwile z ...

Nowe rondo w Kaliszu będzie nosić imię Praw Kobiet?