Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato z helem, wakacje z doświadczeniami. To już 35 lat!

RED
W Odolanowie od 35 lat „Lato z helem” przyciąga rzesze młodych, zdolnych ludzi chcących doskonalić swoje umiejętności, a łączących swoją przyszłość z nauką- w szczególności z fizyką. Dziś, w dniu 05 lipca 2019 roku, odbyła się Sesja Jubileuszowa, podsumowująca wiele lat działalności na rzecz kreatywnego przekazywania wiedzy. „Lato z helem” do Odolanowa zaprosiło już 130 wykładowców, którzy wygłosili 365 wykładów dla 700 uczniów i studentów.

Dla jednych „Wakacje z duchami” były inspirujące i pełne przygód dla innych, szczególnie w Odolanowie, „Lato z helem” jest źródłem ekscytujących wydarzeń i wspaniałych spotkań…z nauką. Tak żartobliwie można porównać sposób spędzania czasu w wakacje, w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych. Od wielu lat studenci i uczniowie z całej Polski spędzają czas na wykładach, ćwiczeniach nad rzeką helu w Odolanowie, miejscu gdzie swoją placówkę ma Zakład Fizyki Niskich Temperatur i Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk na terenie zakładu PGNiG oraz Gaz System W Odolanowie.

- Nasi uczniowie i studenci są już magistrami, doktorami a nawet profesorami. Bardzo się cieszymy, że fizyka tak ich zafascynowała, że związali się z nią na całe swoje życie - powiedziała Małgorzata Trybuła.

Tematem tegorocznych Warsztatów była „Fizyka niskich temperatur”. Natomiast podsumowaniem 35-letniej działalności „Lata z helem” była Sesja Jubileuszowa pn. „Hel w Odolanowie- nauka, przemysł, edukacja”. Spotkanie w Odolanowskim Domu Kultury to był doskonały moment do podziękowania wszystkim wykładowcom, którzy przyjmowali zaproszenie do Odolanowa, jedynego w Europie miejsca, gdzie na skalę przemysłową PGNIG oddziela hel od gazu ziemnego. W szczególności Sesja poświęcona była pamięci Profesora Jana Stankowskiego w 10.rocznice jego smierci, inicjatora założenia w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN . Obecnie Warsztaty Naukowe organizują Małgorzata i Zbigniew Trybułowie oraz Wojciech Kempiński z INF PAN. Kontynuują z powodzeniem pierwotne założenia profesora Jana Stankowskiego, Antoniego Wójcika i Tomasza Stankowskiego, by propagować naukę wśród młodzieży .

Doskonałym dowodem na interesowanie młodzieży nauką, na łączenie pasji i umiejętności z nowoczesnymi technologiami, było zaprezentowanie na scenie Tatiany Boreckiej, uczestniczki warsztatów, która w ekspresowym tempie ułożyła kostkę Rubika. Dziewczyna pokonała tym samym robota, wykonującego taką samą ilość ruchów. Zebrała gromkie brawa.

Organizatorzy zebrali wiele gratulacji i słów uznania m.in. ze strony Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, który objął imprezę Honorowym Patronatem.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto