Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miedź i srebro pod Odolanowem? Rozpoczęły się odwierty na terenie gminy

ŁB
W gminie Odolanów już rozpoczęły się odwierty
W gminie Odolanów już rozpoczęły się odwierty
Miedź i srebro pod Odolanowem? Na terenie gminy rozpoczęło się wiercenie pierwszego otworu rozpoznawczo-poszukiwawczego o nazwie „Sulmierzyce C2”. W planach są jeszcze trzy odwierty pod Odolanowem. Jeśli wyniki badań z rdzeni będą pozytywne w planach jest jeszcze jeden.

Miedź i srebro pod Odolanowem? Rozpoczęły się odwierty na terenie gminy

Prace mają trwać 18 miesięcy i obejmą okolice Gliśnicy, Raczyc i Huty.

Roboty wiertnicze są drugim etapem prac, które trwają już od 2010 roku, wcześniej przeprowadzano m.in. powierzchniowe badania geofizyczne. Geolodzy zbadali 34 otwory pod względem chemicznym, które jednak nie dały pełnego obrazu występowania metali szlachetnych.

ZOBACZ TEŻ: Nowe zakłady pracy w Ostrowie

Działania na terenie gminy, oprócz robót wiertniczych, obejmują prace geologiczne, a później także laboratoryjne i dokumentacyjne.

– Prowadzone prace mają na celu lepsze udokumentowanie złóż rud miedzi i srebra – mówi Witosław Gibasiewicz, zastępca burmistrza Odolanowa. – Po ustaleniu faktycznych zasobów inwestor będzie podejmował decyzję o ich ewentualnym wydobyciu.

Głębokość otworów ma wynieść maksymalnie 1850 metrów. Pobrany materiał trafi do laboratoriów.
Co ważne, gmina Odolanów nie ponosi żadnych kosztów związanych z pracami, a może sporo zyskać. Gdyby spod ziemi udało się wydobyć cenne kruszce cały region mógłby stać się bogatszy.

– Jeśli w naszym regionie zostaną odkryte złoża rud miedzi i srebra oraz jeśli dojdzie do ich wydobycia, gmina zyska nowego podatnika oraz udział w tzw. opłacie eksploatacyjnej – dodaje Witosław Gibasiewicz. – Z pewnością przełoży się to także na wzrost zatrudnienia, spadek bezrobocia oraz znaczny rozwój regionu.
O bogactwie w metale szlachetne terenów w południowej Wielkopolsce głośno zrobiło się już przed dwoma laty, gdy naukowcy, jako prawdopodobne miejsca występowania rud miedzi i srebra, wskazywali okolice Sulmierzyc, ale też np. gmin Ostrzeszów, Mikstat, Krotoszyn czy Zduny.

Naukowcy są przekonani, że na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska należy się spodziewać istnienia bogatych zasobów. Mogą one być porównywalne nawet z zachodnią częścią złoża Lubin - Sieroszowice.

– Miasto może na tym tylko skorzystać – mówił po pierwszych badaniach naukowców Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa . – Najbogatsze są przecież te gminy, które leżą na złożach naturalnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto