Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największa akcja ekologiczna w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie za odpady kupią podręczniki

Ryszard Binczak
W Ostrowie ruszył program ,,Podręczniki za odpady''. Uczestniczy w nim blisko 9 tysięcy dzieci z 18 przedszkoli, 11 szkół podstawowych oraz 6 gimnazjów. - Już w pierwszy dzień przyniosłem do szkoły torbę zakrętek od plastikowych butelek - mówi z dumą Tobiasz Grzesiak, uczeń I klasy Szkoły Podstawowej nr 7. - Rywalizuję z kolegami, kto zbierze więcej.

Projekt ,,Podręczniki za odpady'' jest ściśle związany z wprowadzeniem do klas pierwszych ostrowskich gimnazjów e-tornistów. Uczniowie otrzymali niewielkie tablety, w których zapisane mają podręczniki do nauki czterech przedmiotów - języka polskiego, matematyki, muzyki i plastyki, a także lektury i ćwiczenia. Niestety, nie można było całkowicie zrezygnować z papierowych podręczników. W Ostrowie za papierowe podręczniki gimnazjalistów zapłacił spółka Centrum Transferu Innowacji wchodząca w skład Hodikomu. Spółka ta projekt z tabletami połączył z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, plastykowych butelek po napojach oraz papieru.

- Młodzi ludzie zbierają i segregują odpady i w ten sposób po części spłacą koszty zakupu podręczników - mówi Dariusz Kowalski. - Po drugie to swego rodzaju wychowanie poprzez ekologię na tak dużą skalę.

Wszystkie ostrowskie przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja zostały już wyposażone przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO w specjalne pojemniki do segregacji odpadów. MZO zajmował się będzie także opróżnianiem pojemników.

- To jest największa akcja ekologiczna w Ostrowie, w której uczestniczą wszyscy uczniowie, od przedszkolaka do gimnazjalisty - mówi Andrzej Strykowski, prezes MZO.

Ostrowscy uczniowie bardzo chętnie włączyli się do tego programu. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w ten sposób zapracowują sobie na własne tablety, które otrzymają, gdy trafią do pierwszej klasy gimnazjum.

- Dzieci są bardzo otwarte na wszelkiego rodzaju techniczne nowinki - mówi Marzena Czapracka, dyrektorka SP 7. - Nasi szóstoklasiści już nie mogą się doczekać, kiedy trafią do gimnazjów i będą mogli uczyć się korzystając z tabletów.

Co ważne, sam projekt ,,Podręczniki za odpady'' nie jest skierowany tylko do placówek oświatowych. Mogą się do niego przyłączyć firmy, a także osoby prywatne.

- Im więcej zebranych odpadów, tym więcej podręczników i nowoczesnych pomocy naukowych trafi do ostrowskich szkół - zapewnia prezes MZO

Firma MZO przygotowała także konkurs dla wszystkich przedszkoli oraz szkół biorących udział w akcji. Konkurs składać się będzie z kilku zadań, które będą musieli zrealizować uczniowie. Poszczególne działania będą oceniane przez komisję konkursową. Punktowana będzie pomysłowość oraz różnorodność przeprowadzonych działań promujących selektywną zbiórkę na terenie szkoły. Oczywiście dla najlepszych przygotowano atrakcyjne nagrody niespodzianki.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto