Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną

MWE
Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim chce stworzyć miejski system energetyczny. W projekcie mają uczestniczyć nie tylko instytucje publiczne, ale również lokalne firmy i mieszkańcy.

- Ostrowski Rynek Energetyczny przyniesie konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców - mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej – mówi prezes Centrum Rozwoju Komunalnego Bartosz Ziółkowski.

Pierwszym realizowanym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest współpraca Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowe miejskie autobusy elektryczne zasilane są energią wytwarzaną przez OZC. Już pierwsze 2 miesiące funkcjonowania przyniosły rzeczywiste oszczędności finansowe. Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż jej zakup na warunkach rynkowych. Koszt energii do autobusów elektrycznych jest o połowę mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych.

- Na takim systemie korzystają obie miejskie spółki - OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy, a MZK zasila autobusy dużo taniej. W skali roku już przy 4 autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie. Skala korzyści dla miasta będzie rosła wraz z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności - wyjaśnia prezes CRK.

Przewidywane rezultaty tworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że z całego Ostrowa na energię (energia elektryczna, ciepło, paliwa) wypływa 400 mln złotych rocznie. Projekt doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców. Ponadto przedsięwzięcie przyniesie nowoczesne miejsca pracy oraz znaczący efekt ekologiczny - zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 17,5 tysiąca ton rocznie.

Szkolenie antyterrorystyczne w Szkole Podstawowej nr 17 w Kaliszu:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto