Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów: Konkurs historyczny z okazji 75. rocznicy Kampanii Wrześniowej rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

ŁB
Kto był naczelnym dowódcą Polskich Sił Zbrojnych, czy dowódcą wojsk lądowych w działaniach wojennych w Polsce w trakcie II wojny światowej z ramienia Niemiec. To tylko dwa z czterdziestu pytań, z którymi musiała się zmierzyć młodzież ze szkół prowadzonych przez powiat ostrowski podczas pierwszego powiatowego konkursu z okazji 75. Rocznicy Kampanii Wrześniowej.

27. uczniów zgłosiło się do udziału w historycznym konkursie, który odbył się w dniu 3 października 2014 roku w Zespole Szkół Budowlano – Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim.

- 2014 wydaje się być rokiem wspomnieniowego przełomu. Niezwykle rzadko udaje się zestawić tyle doniosłych rocznic. Wystarczy wymienić te najważniejsze, dotyczące XX wieku: 100 lat od wybuchu I wojny światowej, 90 rocznica reformy walutowej Władysława Grabskiego, 70 rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 30 rocznica śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W tym historycznym kalejdoskopie dramatycznych wydarzeń szczególne miejsce zajmuje rocznica wybuchu II wojny światowej a ściśle kampanii wrześniowej. Właśnie w dniu 1 września 2014 r. minęło 75 lat od rozpoczęcia tamtych brzemiennych w skutkach wydarzeń. Choć problematyka ta na pozór jest znana – o wrześniu 1939 roku wspomina niemal każdy szkolny podręcznik, nie mówiąc już o perełkach polskiej kinematografii, to jednak rzeczywista wiedza na ten temat ulega swoistemu zatarciu - wyjaśnia organizator konkursu Piotr Wiertelak.

Jury pod przewodnictwem Donaty Koniecznej w składzie: Jarosław Maląg, Grzegorz Marciniak postanowiło przyznać: I miejsce - Dariuszowi Jakóbczak (Zespół Szkół Budowlano – Energetycznych, II miejsce - Mateuszowi Szóstakowi (Zespół Szkół Usługowych), a III miejsce - Michałowi Kosnowiczowi (Zespół Szkół Ekonomicznych).

Nagrody laureatom i uczestnikom konkursu wręczyli: Poseł RP Jan Dziedziczak i Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.

- Często zastanawiamy się jak być patriotą w XXI wieku i co sprawia, że jesteśmy Polakami? To, że należymy do wspólnoty ludzi, których łączy wspólna historia, tradycja, kultura czy wspólny język. To sprawia, że jesteśmy Polakami, a nie Francuzami, Anglikami, czy Węgrami. Utożsamiamy się z tym co działo się wcześniej i jesteśmy z tego dumni. Bycie patriotą XXI wieku, to także dobra znajomość historii. 70 lat temu wasi rówieśnicy walczyli z karabinem w ręku o Polskę, a dzisiaj wy walczycie o rozwijanie wiedzy na temat naszej historii. Dziękuję wam za wasz patriotyzm. Podziękowania kieruję również w stronę nauczycieli za zorganizowanie tego konkursu – mówił Poseł RP Jan Dziedziczak, przedstawiciel Parlamentarnego Zespołu Miłośników Historii.

- Co roku z kombatantami i miłośnikami historii udajemy się na uroczystości do Łęczycy, gdzie obchodzona jest rocznica Bitwy nad Bzurą, w której brał udział 60 Pułk Piechoty. Obecnie w Ostrowie żyje już tylko jeden żołnierz uczestniczący w Kampanii Wrześniowej Pan Wacław Szczepaniak, mający 103 lata. Pamiętać należy, że bez tej przeszłości nie ma planowania racjonalnej przyszłości – powiedział wicestarosta Tomasz Ławniczak.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele „budowlanki” Krzysztof Kokot i Piotr Wiertelak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto