Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski gospodarzem ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

RED
Już w następny weekend Ostrów Wielkopolski będzie gospodarzem Ogólnopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej.

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej odbędą się w dniach 30 – 31 sierpnia 2019 roku właśnie w Ostrowie Wielkopolskim. Święto obchodzone jest corocznie z inicjatywy organizacji pozarządowej FEDEFAM, założonej w 1981 roku w Kostaryce. Głównym celem organizacji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób zaginionych.

Organizatorem obchodów jest ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy, które powstało w 2018 roku, a które specjalizuje się w organizowaniu, prowadzeniu i koordynowaniu działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie wielkopolski, ale także województw ościennych. Na swoim koncie mają już wiele uratowanych istnień ludzkich.

W sobotę, 31 sierpnia, od godz. 9.00 w OCK swoje wykłady przedstawi 12 prelegentów z całego kraju, którzy opowiedzą o tym, jak akcje poszukiwawcze wyglądają u nich. W Ostrowie gościć będzie także ekipa z psami poszukiwawczymi, która przyjedzie ze Słowacji. Po południu na Piaskach odbędzie się pokaz służb ratunkowych. Organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów, ale zaangażowane w niego będą wszystkie ostrowskie służby mundurowe.

Szczegółowy program akcji. Tegoroczne obchody w Ostrowie Wielkopolskim podzielone będą na cztery bloki tematyczne:

1. Piknik służb mundurowych, grup poszukiwawczo – ratowniczych oraz organiacji pozarządowych i instytucji publicznych dostępny dla mieszkańców. Estrada oraz stoiska usytuowane będą przed centrum konferencyjnym, w którym odbywać się będą wykłady i warsztaty.

2. Pokazy służb i grup poszukiwawczo – ratowniczych w trakcie trwania pikniku.

3. Konferencja - Seminaria i warszaty dla członków konferencji z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej. Tematem wiodącym prelekcji będzie zwrócenie uwagi na narastający problem zaginięć osób dorosłych i dzieci oraz znaczenie i udział cywilnych grup poszukiwawczo - ratowniczym w akcjach poszukiwawczych. Zaprezentowany zostanie także program wsparcia poszukiwań SIRON oraz aplikacja Szukamy i Ratujemy. Jest to jedyny tego typu program informatyczny, z którego korzystają krajowe i zagraniczne służby.

4. Nocne manewry poszukiwawczo – ratownicze na terenie Ośrodka Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolksim. Scenariusz ćwiczeń zakłada zdarzenie masowe z udziałem autobusu z około 50 harcerzami na pokładzie. Część poszkodowanych zostaje uwięziona w autobusie, natomiast pozostali pasażerowie oddalają się z miejsca zdarzenia w kierunku ogródków działkowych, lasów oraz w okolice pobliskiego akwenu wodnego. W manewrach wezmą udział służby mundurowe, grupy poszukiwawczo - ratownicze oraz zaproszeni goście. Głównym celem akcji będzie utrwalenie wśród ratowników i funkcjonariuszy umiejętności przeszukiwania dużych obszarów leśnych, poszukiwanie osób z wykorzystaniem psów ratowniczych, programu SIRON i aplikacji Szukam i Ratujemy, a nade wszystko koordynacja służb cywilnych i mundurowych oraz ich współdziałanie. Ćwiczenia pozwolą podnieść kwalifikacje w zakresie akcji poszukiwawczo - ratowniczych oraz wypracować zasady współpracy i koordynacji działań jednostek ratowniczych Straży, Policji, GPR oraz innych służb.

Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej jest uświadomienie społeczeństwu skali problemu jakim jest zaginięcie osoby oraz przedstawienie znaczenia grup poszukiwawczo - ratowniczych i współdziałanie wszystkich służb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto