Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrów Wielkopolski. Mieszkają w zabudowie wielorodzinnej i mają kłopot z odpadami bio. Zaproponowano rozwiązanie.

Adrian Femiak
Adrian Femiak
Pixabay
Ostrowianie zamieszkujący zabudowę wielorodzinną np. blokowiska czy kamienice, segregujący śmieci, mają kłopot z odpadami biodegradowalnymi. Te gniją w pojemnikach, powodując nieprzyjemny zapach a oni kompostowników mieć nie mogą.

Z interwencją w ten sprawie mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mieli się zwrócić do jednego z miejskich radnych.

- Mieszkańcy wskazują, że z jednej strony nie wytwarzają aż takiej ilości odpadów „bio”, żeby mieć potrzebę częstego opróżniania pojemników, z drugiej zaś wiąże się to z gniciem odpadów i wydobywaniem z pojemników nieprzyjemnych zapachów, co jest dotkliwe szczególnie latem – zwraca uwagę Jakub Paduch, radny Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Dlatego zdaniem mieszkańców sprawę rozwiązałoby zastosowanie do odpadów „bio”, certyfikowanych worków biodegradowalnych. Co na to władze miasta?

Raczej będzie tak jak jest

Te wskazują, iż zgodnie z regulaminem, bioodpady stanowiące odpady komunalne, należy zbierać luzem w dedykowanych pojemnikach koloru brązowego. Nie przewiduje się możliwości umieszczania bioodpadów w workach biodegradowalnych/kompostowalnych przed ich umieszczeniem w pojemniku. Celem tak prowadzonej zbiórki jest uzyskanie jak najczystszego strumienia bioodpadów, który w instalacji może być przetworzony na kompost.

- Dopuszczenie możliwości prowadzenia zbiórki bioodpadów z wykorzystaniem biodegradowalnych/kompostowalnych worków wiążę się z dużym zagrożeniem zanieczyszczenia strumienia, na który wpływ może mieć m.in. niezadowalająca jakość dostępnych worków biodegradowalnych (bardzo szeroki wachlarz dostępnych produktów różniących się jakością i ceną), pełna dowolność mieszkańca w wyborze worków biodegradowalnych lub kompostowalnych czy brak monitoringu i kontroli nad stosowanymi workami – wskazuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jednocześnie dodaje, że takie działanie w konsekwencji prowadziłoby do ryzyka zanieczyszczenia strumienia odpadów i tym samym zwiększenia kosztów procesu recyklingu, co w sposób bezpośredni przyczyniłoby się do zwiększenia kosztów sytemu gospodarki odpadami. W związku z czym mieszkańcy nie mają co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości zostaną wyposażeni we wspomniane worki biodegradowalne.

- Takie działanie jest możliwe, jednak wiąże się ze zwiększeniem kosztów funkcjonowania systemu. Wówczas na wyłonionego Operatora systemu nałożono by obowiązek wyposażenia mieszkańców w tego typu worki – zwraca uwagę prezydent miasta.

RZZO też przeciwne

Stanowisko ws. wprowadzenia przy segregacji bioodpadów worków biodegradowalnych zajęło także szefostwo Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wlkp.

- W instalacji do kompostowania odpadów przetwarzane są odpady zielone oraz ulegające biodegradacji. Postulat, aby zbierać odpady zielone w workach biodegradowalnych, a następnie w takiej postaci je kompostować został sprawdzony w instalacji. Niestety, worki ulegały rozkładowi znacznie później aniżeli kompostowana masa, a nierozłożone części stanowiły zanieczyszczenia, które negatywnie wpływały na sam proces – wskazuje prezes spółki RZZO w Ostrowie Wielkopolskim, Marzena Wodzińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto