Ostrów Wielkopolski. Nowy „ład” na drogach odnotowany. Posypały się pierwsze wysokie mandaty dla kierowców

Adrian Femiak
Adrian Femiak
Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Udostępnij:
Wraz z nadejściem 2022 roku, w życie weszły spore zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Te odnoszą się m. in. do wysokości nakładanych na sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych mandatów, które mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi zachowaniami na drogach, a już na pewno w znaczny sposób przetrzebią portfele piratów drogowych oraz niesfornych kierowców. Pierwsze słone mandaty już posypały się na ostrowskich drogach.

Jak zawsze największe zainteresowanie budzi wysokość mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości. Oto jak kształtuje się taryfikator od 1 stycznia 2022r.:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
  • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
  • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
  • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
  • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
  • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
  • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
  • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
  • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
  • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Należy pamiętać, że wraz ze zmianą przepisów wprowadzony został mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych za najcięższe wykroczenia. Limit  punktów karnych nie ulegnie jednak zmianie.

Pierwsi kierowcy podróżujący po drogach powiatu ostrowskiego z naruszeniem przepisów, już zakosztowali nowych stawek mandatów.

- Wystawiono kilka mandatów za przekroczenie prędkości, z czego najwyższy wyniósł 1000 zł. Nałożono także kilka mandatów za spowodowanie kolizji. To również są mandaty w wysokości ponad 1000 zł – wylicza mł. asp. Małgorzata Michaś, oficer prasowy KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

Wyższy mandat za rozmowę przez telefon i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Po wprowadzonych zmianach mandat za używanie telefonu w trakcie jazdy wyniesie 500 zł. Tyle samo kosztować będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości na rowerze, motorowerze lub motocyklu. Od 300 do 500 zł wyniesie mandat za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m. Wzrosły również mandaty za naruszenia wobec ruchu pieszych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym mandat wyniesie aż 1500 zł. Tę samą kwotę zapłaci kierowca, który dokona manewru wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

Spora kara za objeżdżanie szlabanu i wyprzedzanie na zakazie

Ma być również bezpieczniej na przejazdach kolejowych. Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, wejście lub wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy to najczęstsze przyczyny tragicznych wypadków z udziałem pojazdów szynowych. Za takie wykroczenia kierowcy będzie grozić minimalna grzywna w wysokości 2 tys. zł. Ponadto kierujący pojazdem mechanicznym nie stosujący się do zakazu wyprzedzania będzie podlegał grzywnie nie niższej niż 1 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie