Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga gołębi w Ostrowie. Co robić?

Marek Weiss
Czy rzeczywiście w Ostrowie jest za dużo gołębi?
Czy rzeczywiście w Ostrowie jest za dużo gołębi? Marek Weiss
Trudno walczyć z coraz większą skrzydlatą populacją, która zanieczyszcza chodniki, ławki i auta w śródmieściu.

Część mieszkańców ostrowskiego Rynku i okolicznych ulic jest zdania, że należy zabronić dokarmiania gołębi. Mało tego, że zanieczyszczają miasto, to jeszcze przed ratuszem walają się resztki nie zjedzonego przez nich chleba. Gołębi w centrum Ostrowa rzeczywiście przybyło w ostatnim czasie.
– Często parkuję samochodem w rejonie Rynku i niestety często też znajduję ptasie odchody na masce lub na szybie. Nie mam nic przeciwko gołębiom, ale może trzeba je przenieść w inne miejsce, na przykład do parku, gdzie nie byłoby takich problemów – zastanawia się Małgorzata Kowalska, mieszkanka śródmieścia.

Kłopot polega na tym, że gołębi nie da się przenieść nigdzie odgórną decyzją. Są tam, gdzie otrzymują pokarm. Ewentualny zakaz dokarmiania ich mógłby zostać wprowadzony uchwałą Rady Miejskiej. Ostrowscy radni do tej pory nie debatowali nad tym problemem. Może dlatego, że taki zakaz byłby trudny do wyegzekwowania. Nawet gdyby na stałe przydzielić strażnika, to i tak nie upilnowałby wszystkich gołębi.
– Lepiej od czasu do czasu posprzątać Rynek i zetrzeć ptasią kupę z samochodu, niż wprowadzać prawo, które i tak byłoby martwe, a przede wszy-stkim niezrozumiałe dla ludzi – twierdzą członkowie Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Trudno się dziwić ptakom, że widząc możliwość zdobycia łatwego i darmowego pożywienia same zlatują w coraz większej liczbie do śródmieścia. Zwolennicy gruchania przed ratuszem zwracają uwagę, że nie jest to specyfika samego Ostrowa. Podobnie jest w każdym większym mieście.

Bo właśnie zabudowa miejska jest naturalnym środowiskiem bytowania gołębi. W parkach występują ich dalsi kuzyni, tacy jak grzywacz czy sierpówka. Prawdą natomiast jest, że gołębie odchody zawierające amoniak i mocznik potrafią uszkodzić nawet blachę. Poza tym na gołębiach żerują pasożyty, z których niektóre mogą atakować także człowieka. Takie zagrożenie trudno jednak zrozumieć przeciętne-mu mieszkańcowi spotykającemu gołębia tylko w czasie niedzielnego spaceru.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto