Speedrower: Brązowa para Wirażu Ostrów

Zawodnicy Wirażu Ostrów - Marcin Kołata i Szymon Kowalczyk - wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych Seniorów.

Mistrzowski turniej rozegrany został na torze w Gnieźnie. W gronie faworytów wymieniany był duet z Torunia i Gniezna. I właśnie pary z tych miast po pięciu seriach startów miały na swoim koncie po 32 punkty. O złotym medalu zadecydował bieg dodatkowy. W nim Marcin Paradzińki z TSŻ Toruń pokonał Radosława Sieradzkiego z Orła Gniezno.

Tym samym na najwyższym stopniu podium stanęli torunianie, a na drugie miejsce zajęli zawodnicy z Gniezna. Trzecią lokatę wywalczyli zawodnicy Wirażu, którzy zgromadzili 25 punktów: Kołata - 15, Kowalczyk - 10. Rezerwowym był Piotr Kasperczak, ale nie wystartował w żadnym biegu.

Ostrowianie przed ostatnim regulaminowym biegiem mieli jeszcze szanse na wicemistrzowski tytuł. Aby wywalczyć srebrny medal para Wirażu musiała podwójnie pokonać parę gospodarzy. Niestety, to zawodnicy Orła okazali się lepsi, wygrali 7:3 i dzięki temu zapewnili sobie udział w biegu barażowym o pierwsze miejsce.

– Po cichu liczyłem na medal i udało się stanąć na podium – mówi Marcin Kołata.

Jednym z faworytów do medalu była para Szaweru Leszno. Jednak od początku leszczynianie jeździli poniżej oczekiwań. Para Szaweru m.in. zremisowała z parą Wirażu. W tej sytuacji w boksie leszczynian było bardzo nerwowo. W ósmym wyścigu na torze doszło do kraksy. Wywrócił się Maciej Ganczarek z Leszna i Radosław Sieradzki z Gniezna. Ostrowski sędzia Andrzej Latusek zdecydował, że wyścig będzie powtórzony w pełnym składzie. Nie spodobało się to zawodnikowi z Leszna. Gdy arbiter chciał mu udzielić upomnienie ten odjechał spod taśmy startowej. Andrzej Lautusek uznał, że było to niesportowe zachowanie i wykluczył Ganczarka z bieg. Ten jednak nie chciał opuścić toru, a więc dostał czerwoną kartkę i wykluczenie do końca zawodów. W kolejnym biegi Marcin Szymański z Szaweru został wykluczony za nieprzepisową jazdę.

Tym samym leszczynianie stracili szanse na medal. Rozgoryczeni spakowali się i wyjechali przed końcem mistrzostw. Tym samym sędzia wykluczył ich z zawodów.

Wyniki: 1. TSŻ Toruń - 32+4, 2. Orzeł Gniezno - 32+3, 3. Wiraż Ostrów - 25, 4. Mustang Żołędowo - 19, 5. BTS Bydgoszcz - 16. BIN