Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewającemu Kołu Gospodyń Wiejskich "Baryczanki" z Przygodzic stuknęło pięćdziesiąt pięć lat

RED
Śpiewającemu Kołu Gospodyń Wiejskich "Baryczanki" z Przygodzic stuknęło pięćdziesiąt pięć lat. Swój jubileusz gosposie wyprawiły w sobotę w zmodernizowanym właśnie ośrodku kultury, który jest m.in. siedzibą koła. Przy tej okazji dały one wokalny popis.

- Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a Koła Gospodyń jak były, tak są i będą nadal - mówiła w Przygodzicach podczas jubileuszu 55-lecia miejscowego KGW Irena Frąszczak - prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich "Gospodyni". Zaznaczyła, że wierzy w to, że te organizacje będą trwały po to, żeby wychowywać przyszłe pokolenia, aby pamiętały one o tym, skąd jesteśmy, gdzie wyrośliśmy i co zawdzięczamy wielu działaczkom, które angażują się w sprawy społeczne w swoich małych miejscowościach.

KGW w Przygodzicach powstało w listopadzie 1963 roku. Jego założycielką i jednocześnie pierwszą przewodniczącą była do 1974 roku Halina Grzesiek-Kokoszka. Koło liczyło wówczas 16 członkiń. W miarę upływu lat rosło w siłę. Obecnie zrzesza 75 osób, a przewodniczy mu Janina Jarych. Organizacją kierowały jeszcze: Wanda Walczak (1974 r.), Janina Kurzawa (1974-1981), Michalina Nędzyńska (1981-1984), Aleksandra Rasiak (1985-1999) i Marta Rzekiecka (2000-2012). W 2000 roku pod przewodnictwem Marty Rzekieckiej przy KGW w Przygodzicach powstał zespół śpiewaczy „Przygodzanki" - dzisiejsze "Baryczanki". Od początku kieruje nim Leszek Łuczak. Śpiewające gosposie podbiły serca licznych fanów.

Zespół nagradzano w wielu konkursach, wyróżniono „Laurem Kultury" starosty powiatu ostrowskiego i statuetką wójta za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice.
- Jestem przekonany, że nasze jubilatki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa - przyznaje wójt Krzysztof Rasiak. - Jedno jest pewne, ta organizacja nadal wnosi wiele wysiłku i pracy w życie publiczne, w piękny sposób łącząc rolę mamy, babci, ale też dbałość o tradycję, o kuchnię, o strój, wiarę, folklor, lokalne obyczaje. Nadmienia, że rok 1963 - rok założenia KGW w Przygodzicach łatwo zapamiętać, bo jest on kojarzony także z oddaniem do użytku budynku nowej szkoły.

O tym, że KGW, to piękna karta historii, która łączy pokolenia - mówi z kolei przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak. - Serdecznie dziękujemy za to łączenie pokoleń. Proszę przyjąć życzenia na kolejne lata, aby były jak najlepsze, bo to co robicie drogie panie, czynicie z pasją, wzbogacając jednocześnie naszą kulturę - podkreśla.

Według znowelizowanej w 2018 r. ustawy o kołach gospodyń nadającej im status osobowości prawnej, członkiem Koła Gospodyń Wiejskich może być każda osoba, która ukończyła lat 18 i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności Koła. Jednocześnie ustawa stanowi, iż za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła gospodyń wiejskich mogą brać także udział osoby, które ukończyły lat 13. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła. Nadzór nad działalnością koła sprawuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Koła mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, wspierać przedsiębiorczość kobiet, rozwijać kulturę ludową. Ponadto ustawa daje osobowość prawną kołom, co pozwoli im korzystać z pieniędzy unijnych czy z dotacji celowych z budżetu państwa.

Koła Gospodyń Wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych w Polsce. Obecnie jest około 21 tys. Kół powstałych w ramach kółek rolniczych i kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Według resortu organizacje te skupiają ponad milion osób.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto