Temperatura palącej się w kominie sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza! Nie ryzykuj, wołaj kominiarza!

A. Femiak
Pixabay
Udostępnij:
Kolejny sezon grzewczy ruszył z kopyta w Ostrowie Wielkopolskim. To też ostatni dzwonek, kiedy właściciele i zarządcy budynku winni zadbać o prawidłowe działanie przewodów kominowych.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. W roku 2020 odnotowano 15.737 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 272 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 476 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców - przestrzegają kominiarze.

Doszczętnie spłonął dom w Tarchałach Wielkich koło Ostrowa W...

Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym „cichym zabójcą“. W sezonie ogrzewczym 2020/2021 (1.10.2020 r. - 31.03.2021 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2.758 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 1.231 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne.

10 przykazań dobrego komina

 1. Komin systemowy wraz z przyłączem oraz instalacja spalinowa są wyrobem budowlanym. Przestrzegaj podstawowych zasad projektowania, instalacji i użytkowania, które określone są w polskich przepisach budowlanych i pożarowych.
 2. Komin i elementy instalacji spalinowej muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Zarówno przepisy jak i Twój zdrowy rozsądek wskazują, że tam gdzie zachodzi proces spalania muszą być zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.
 3. Komin działa poprawnie jedynie przy właściwej wentylacji. Zadbaj o poprawny bilans ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego niezbędnego do prawidłowego i efektywnego procesu spalania w urządzeniu grzewczym oraz odprowadzania spalin.
 4. Zawód kominiarza spełnia wyższe funkcje użyteczności publicznej. Kominiarz chroni zdrowie i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Jego profesja i działalność spełnia wymogi zawodu zaufania publicznego.
 5. Komin, instalację spalinową oraz przewody wentylacyjne należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko konieczna formalność lecz główna zasada Twojego bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełnia jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
 6. Elementy komina i przewodów spalinowych muszą być oznakowane w sposób określający ich parametry i przeznaczenie oraz winny posiadać znak bezpieczeństwa CE. Znakowanie elementów jest obowiązkiem i gwarantem bezpieczeństwa świadczącym o uzyskaniu przez produkt wymaganych certyfikatów. Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna jest gwarantem zdrowego domu. Wentylacja grawitacyjna działa nieprzerwanie bez względu na awarie systemów zasilania stwarzając właściwy klimat do pracy i wypoczynku.
 7. Komin i kocioł stanowią jeden układ energetyczny. Właściwie zaprojektowany do rodzaju i parametrów współpracującego urządzenia grzewczego komin, stosowanie właściwych jakościowo paliw, przestrzeganie instrukcji eksploatacji urządzeń grzewczych oraz ich okresowe serwisowanie są gwarancją właściwej pracy całego układu grzewczego.
 8. Komin powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stosowanie właściwych nasad oraz osłon kominowych poprawia skuteczność działania komina oraz zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.
 9. Prawidłowo zaprojektowany, wykonany i eksploatowany komin lub instalacja spalinowa są gwarantem bezpieczeństwa, uzyskiwania oszczędności i dbałości o środowisko.

Pożar w miejscowości Huta koło Odolanowa – spłonęło mienie z...

Co litera prawa mówi o czyszczeniu kominów?

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych:

 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
 • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie