Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wszystko jest poezją" po raz 22. w naszym mieście [PROGRAM]

ŁB
"Wszystko jest poezją" po raz 22. w naszym mieście. Przed nami wielkie święto muzyki, teatru i literatury. W ciągu kilku dni, od 2 do 4 października, na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury zobaczymy Andrzeja Seweryna, Jerzego Trelę, Kubę Badacha i rodzinę Waglewskich

Program 22. Festiwalu "Wszystko Jest Poezją"
1-4 października 2014 16 października

CZWARTEK, 02.10.2014
godz. 11.00 Duża Scena OCK „Mój Molier” – monodram ANDRZEJA SEWERYNA (spektakl dla uczniów gimnazjów i liceów)
bilety 20 zł

Opracowanie i wybór tekstów Moliera –Andrzej Seweryn
Opracowanie muzyczne i wybór utworów muzycznych – Paweł Sztompke
Reżyseria światła – Marek Jeżewski
Premiera – Teatr Powszechny w Warszawie 30.01.2014 r.
Solowy występ aktorski Andrzeja Seweryna lżejszy w treści i formie od podobnych „spotkań” tego wybitnego aktora z utworami Gombrowicza czy Szekspira. W swojej opowieści scenicznej, zbudowanej wokół perypetii zazdrosnego bohatera Molierowskiej „Szkoły żon”, aktor pozwala sobie na cudowny luz już od samego początku. Wchodzi na scenę tanecznym krokiem, w rytm swingującej muzyki, lecz nie ma to związku z musicalem czy wodewilem. Historia 40-letniego („starego” jak na XVII-wieczne standardy) mieszczanina, Arnolfa, który szykuje się do ożenku z dziewczęciem znacznie młodszym od niego i zaczyna przeżywać katusze zazdrości o młodszego rywala – ukazuje potęgę miotających człowiekiem uczuć, emocji, dramatów. Seweryn opowiada tę historię zabawnie, dygresyjnie, finezyjnie. Najwyższy poziom teatru.

godz. 19.00 Duża Scena OCK „Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" – monodram Leszka Kołakowskiego w wykonaniu JERZEGO TRELI
bilety 50 zł

Reżyseria: Krzysztof Jasiński

Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Scenografia: Jan Polewka
Rzeźba w metalu: Jerzy Brataniec
Przewrotny traktat Leszka Kołakowskiego opowiada przede wszystkim o istocie dobra i zła. W ascetycznej, misternie zbudowanej i zaprojektowanej przestrzeni, tytułowy kaznodzieja (Jerzy Trela) prowadzi przekorną rozmowę ze słuchaczami. Kunszt słowa, inteligentny humor i wirtuozerska gra sprawiają, że z zapartym tchem poddajemy się jego sile i… diabelskiej manipulacji.
W spektaklu wykorzystano Psalm 120 Za długo w Meszeku z Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza ze słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej.
Za rolę tytułową w przedstawieniu Wielkie kazanie księdza Bernarda Jerzy Trela otrzymał Wielką Nagrodę Aktorską w II Ogólnopolskim Konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Związku Artystów Scen Polskich. Nagrodę otrzymał również Jan Polewka za scenografię.


PIĄTEK, 03.10.2014

godz. 17.00 Forum Synagoga „Liryka z Wagla” – o tekstach Wojciecha Waglewskiego rozmawiają prof. Piotr Śliwiński i dr Tomasz Gruchot
z muzycznym udziałem Oli Kiełb i Marka Raczyckiego
wstęp wolny

W imprezie towarzyszącej Festiwalowi swoje autorskie interpretacje i dywagacje na temat współczesnej poezji przedstawią znakomici, i wysoko cenieni znawcy: profesor PIOTR ŚLIWIŃSKI i doktor TOMASZ GRUCHOT, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto ich posłuchać, aby nadążać za najbardziej żywotnymi i kontrowersyjnymi nurtami w poezji polskiej.

godz. 20.00 Duża Scena OCK „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny” – koncert KUBY BADACHA
bilety 40 zł

Repertuar tego pięknego koncertu obejmie utwory polskiej legendy sceny muzycznej -Andrzeja Zauchy - w nowych autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Materiał, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu został wydany na płycie Kuby Badacha "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny".
Wykonawcy:
Śpiew - Kuba Badach
Fortepian - Jacek Piskorz
Perkusja- Robert Luty
Instrumenty klawiszowe -Marcin Górny
Gitara - Przemysław Maciołek
Saksofon -Maciej Kociński
Gitara basowa -Robert Kubiszyn


SOBOTA, 04.10.2014

godz. 11.00 Mała Scena OCK Turniej Jednego Wiersza
wstęp wolny

Konkurs dla amatorów pisania poezji. Prezentacja premierowych utworów przed publicznością i jurorami. Prawdziwa przygoda z poezją najnowszą. Na żywo!

godz. 19.00 Duża Scena OCK ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wojciecha Bąka „Struna Orficka”
koncert WAGLEWSKI FISZ EMADE
bilety 35 zł

Po pięciu latach od wydania Platynowej „Męskiej Muzyki” z nową płytą powraca projekt Waglewski Fisz Emade. Pewne jest, że jeśli spotykają się twórcze głowy Rodziny Waglewskich, będzie to muzyka, koło której nie można przejść obojętnie. Płyta ukazała się jesienią 2013 r. Jej tytuł „Matka, Syn, Bóg” zapowiada, iż wypowiedź artystyczna dotyczyć będzie spraw ważnych, ale w wielu przypadkach potraktowanych z dystansem, tak charakterystycznym dla Waglewskich.

CZWARTEK, 16.10.2014 (suplement)
godz. 19.00 Duża Scena „Gdy się wierzyło w sny…” – komedia muzyczna Ostrowskiego Teatru Piosenki (premiera/ suplement festiwalu)
bilety 22 zł

Ostrowski Teatr Piosenki pod kierunkiem Adama Wasieli ( wokalista, animator kultury, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Muzycznych. Autor projektu „Fabryka Spektakli”). Premierowy spektakl „De domo homo” - piosenki Jonasza Kofty aktorzy OTP przedstawili podczas 20. Festiwalu Wszystko jest Poezją. Tegoroczny projekt stanowi suplement do 22 Festiwalu.
Spektakl zaprasza w podróż do lat 50., gdzie w lokalach zawsze grała muzyka na żywo, a restauratorzy prześcigali się w pomysłach na przyciągnięcie gości. Cała historia toczy się w przeddzień otwarcia lokalu, na próbie generalnej, gdzie zaczynają się dziać dziwne i zaskakujące zwroty akcji. Podczas spektaklu usłyszymy takie utwory, jak:„Na pierwszy znak”,„Zimny drań”,„Sex appeal”.
Wykonawcy:
Aneta Pawelec, Aniela Nowak, Agata Koszyczarska, Jacek Jeńcik, Olof Knochenhauer, Marek Raczycki, Karol Walerowicz, Adam Wasiela.

Akcje i imprezy towarzyszące:

Happening poetycki Teatru REYdeMONTer
Wiersz do: rachunku w kawiarni, taksówce, biletu do kina

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto