Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z myślą o środowisku! W Szkole Podstawowej w Sobótce zakończyła się modernizacja kotłowni.

SJ
W Szkole Podstawowej w Sobótce zakończyła się modernizacja kotłowni. Wraz z początkiem nowego sezonu grzewczego placówka ogrzewana będzie ekogroszkiem. Miejsce kotła na miał zajął piec ekologiczny. Do tej pory szkoła rocznie spalała 60 ton miału. Koszty ogrzewania były zatem bardzo wysokie, nie wspominając o emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Teraz to się zmieni.

Prace przy modernizacji kotłowni trwały przez całe wakacje letnie. Wymieniony został kocioł, przestarzała instalacja centralnego ogrzewania, pomieszczenie w którym stał piec także przeszło mały remont. Tuż obok kotłowni postawiono „blaszak” na składowanie opału. Wszystko po to, by nie wietrzał i nie wilgotniał, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ekogroszek jest paliwem węglowym mającym bardzo niską zawartość siarki i odznaczające się wysoką kalorycznością. Wykazuje bardzo dużą sprawność spalania, która wiąże się z niskimi kosztami wytworzenia ciepła. Równie dużą zaletą kotłów ekologicznych, na ekogroszek jest ich wyposażenie w specjalny podajnik paliwa, który wystarczy uzupełnić raz na kilka dni. Dodatkowo kocioł ekologiczny nie produkuje dużo odpadów, jedynie, co parę dni należy usunąć z niego pozostałości popiołów. I równie ważna informacja, dzięki wysokiej temperaturze spalania do powietrza nie dostają się szkodliwe substancje, czyli tzw. smog.

Inwestycja kosztowała prawie 170 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

To nie koniec prac w tej szkole. Także latem modernizację przeszedł dach na nowej części szkoły oraz na budynku szatni przy Orliku. W sumie to powierzchnia prawie 1000 m. kw. W ramach inwestycji usunięto istniejącą papę. Przygotowanie podłoża i wykonanie warstwy spadkowej wraz z odprowadzeniem wody. Nowe pokrycie z dachu wykonano z membrany PCV. Co ważne, membrana jest odporna nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, ale i na substancje chemiczne, obecne w powietrzu czy deszczu. Nie ulega ona także odbarwieniom pod wpływem promieni UV. Tego typu materiał stosowany jest głównie na dachy wielkopowierzchniowe. Szybki montaż, podczas którego wykorzystywane są komputerowo sterowane maszyny zgrzewające jest bardzo dokładny.

Prace kosztowały 172 tysiące złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy. Zarówno wymiana kotła jak modernizacja dachu wykonane były w ramach termomodernizacji szkoły. W sumie prace pochłonęły ponad 340 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto