MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie dekady po wejściu do Unii Europejskiej żyjemy już w całkiem innej Wielkopolsce. Skorzystaliśmy z szansy na rozwój

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W Wielkopolsce tylko w ramach programów regionalnych i krajowych zrealizowano przez ostatnie 20 lat około 12 tys. projektów UE.
W Wielkopolsce tylko w ramach programów regionalnych i krajowych zrealizowano przez ostatnie 20 lat około 12 tys. projektów UE. Anna Kaczmarz
1 maja będziemy świętować dwudziestolecie obecności w Unii Europejskiej. W tym czasie nasze województwo wykonało trudny do wyobrażenia skok rozwojowy.

Dwadzieścia lat temu, w chwili akcesji Polski do Unii Europejskiej Wielkopolska borykała się z wieloma problemami. Kiepskie drogi, transport publiczny pozostawiający wiele do życzenia czy wreszcie coś, co dziś trudno sobie wyobrazić, brak dostępu do szybkiego internetu na terenie większości województwa były skutecznymi hamulcami rozwoju. Jeśli do tego dodać bezrobocie wynoszące w naszym województwie w 2004 roku 15,9 proc. i PKB na mieszkańca wynoszące zaledwie około 50 proc. średniej unijnej mamy niemal kompletny obraz.

Nadrabianie strat

- Przez 20 lat naszego członkostwa w UE Wielkopolska efektywnie wykorzystała swoją szansę - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa. - Dzięki ogromnej mobilizacji i aktywności naszych beneficjentów znacząco skróciliśmy dystans do najlepiej rozwijających się regionów Europy.

Jak wynika z danych Eurostatu już w latach 2008-2014 znaleźliśmy się wśród pięciu regionów Unii Europejskiej, w których nastąpił największy wzrost gospodarczy.

Dziś bez wielkiej przesady można powiedzieć, że rozwój to drugie imię Wielkopolski. Nasze najbliższe otoczenie zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc. Nowe lub wyremontowane obiekty publiczne, coraz sprawniejsza komunikacja, poprawiająca się (chociaż wciąż daleka od ideału) jakość opieki zdrowotnej to nasza codzienność. W ciągu zaledwie dwóch dekad poziom PKB w Wielkopolsce wynosi dziś około 84 proc. średniej europejskiej, zaś bezrobocie na poziomie 3 proc. plasuje nas wśród tych regionów w Unii, które najskuteczniej radzą sobie z zapewnieniem zatrudnienia mieszkańcom.

Ten skok rozwojowy nie byłby możliwy bez finansowego zastrzyku z funduszy europejskich. 35 mld złotych, które Wielkopolska miała do wykorzystania z Unii tylko w ramach polityki spójności, a więc programów regionalnych i krajowych, wraz z pieniędzmi państwa, samorządów czy wreszcie przedsiębiorców pozwoliło na realizację wielu inwestycji, które istotnie zmieniły jakość naszego życia.

Wielkie inwestycje

Jedną z nich jest ukończona w 2016 roku budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej liczącej blisko 4,6 tys. kilometrów, dzięki której 80 proc. powierzchni województwa znalazło się w zasięgu szybkiego internetu. Była to jedna z inwestycji z największym dofinansowaniem unijnym, wynoszącym ponad 283, 6 mln zł. Bez tej inwestycji nie byłby możliwy ani rozwój publicznych usług cyfrowych, ani kolejne edycje programu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@, którego wkład w wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków trudno przecenić.

Nie można nie wspomnieć o inwestycjach w transport kolejowy. Powołanie w 2009 roku spółki Koleje Wielkopolskie, w następnych latach, z wykorzystaniem unijnych dotacji, modernizacja linii kolejowych m.in. Poznań- Piła, wielkopolskiego odcinka linii Poznań Wschód- Bydgoszcz oraz zakup nowoczesnych szynobusów, obsługujących lokalne przewozy pasażerskie okazały się skutecznym narzędziem w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

Długo planowanym i, bez funduszy unijnych, niemożliwym do zrealizowania zamierzeniem była budowa i wyposażenie Wielkopolskiego Centrum Pediatrii. Otwarte wiosną 2022 roku zapewnia małym pacjentom opiekę medyczną wedle najwyższych standardów.

Blisko 1200 km wyremontowanych i zbudowanych dróg, 1200 km kanalizacji sanitarnej, 9593 instalacje fotowoltaiczne czy wreszcie inwestycje w ludzi: 163 117 tys. osób, które skorzystały z programów zdrowotnych, 70 160 osób objętych programami aktywizacji zawodowej, 4 411 miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych, dotacje dla 14 224 przedsiębiorstw - przedsięwzięcia, która stały się możliwe dzięki wsparciu z Unii Europejskiej można wymieniać bez końca.

Nie tylko pieniądze

Jednak żadne z nich nie byłoby możliwe bez zaangażowania samych Wielkopolan, którzy mogą się pochwalić umiejętnością podejmowania rozsądnych decyzji w zakresie zatrudnienia i gospodarki, co wpływa na stabilność ekonomiczną i społeczną regionu. Nic dziwnego, że w Europie jesteśmy postrzegani jako osoby pracowite i pragmatyczne. Komisja Europejska daje temu wyraz nagradzając wielkopolskie projekty (m.in. WSS), zachodni sąsiedzi, nie bez pewnej zazdrości powtarzają, że obecność w Polsce poznają po działającym internecie.

- 20. rocznica naszej obecności w Unii Europejskiej skłania do głębszej refleksji. Ostatnie dwie dekady to czas dynamicznych przemian w Wielkopolsce, które nie byłyby możliwe, gdyby nie fundusze europejskie - podsumowuje Marek Woźniak - Zrobiliśmy największy postęp, obok takich obszarów jak Metropolia Warszawska czy Dolny Śląsk. Ale Unia Europejska to nie tylko pieniądze, to także wartości: wolność, równość, demokracja, praworządność i prawa człowieka. Wielkopolsce jest z nimi po drodze - podkreśla.

Czytaj więcej

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Powiat czarnkowsko-trzcianecki:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dwie dekady po wejściu do Unii Europejskiej żyjemy już w całkiem innej Wielkopolsce. Skorzystaliśmy z szansy na rozwój - Głos Wielkopolski

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto