Kontrole smogu nad Ostrowem Wielkopolskim. Dron i strażnicy miejscy w akcji

SJ
Udostępnij:
W obecnym sezonie zimowym podobnie jak w uprzednim strażnicy miejscy kontynuują działania kontrolne związane z zakazem termicznego przekształcania odpadów w kotłach centralnego ogrzewania, piecach domowych i innych urządzeniach grzewczych służących do ogrzewania lokali mieszkalnych. Ich "bronią" jest specjalistyczny dron, który kontroluje zawartość szkodliwych substancji w dymie z komina. W przypadkach ujawnienia tego typu wykroczeń wobec osób naruszających obowiązujące przepisy wyciągane będą konsekwencje karne w postaci mandatu do kwoty 500 zł lub kierowane wnioski o ukaranie do Sądu.

Stan złej jakości powietrza na terenie naszego kraju jest w ostatnich latach faktem powszechnie znanym, nagłaśnianym przez media i odczuwalnym praktycznie przez każdego mieszkańca. Poziom jego niskiej jakości jest szczególnie dostrzegalny w tzw. sezonie grzewczym w trakcie, którego intensywnie użytkowane są domowe kotłownie i inne urządzenia grzewcze zapewniające ciepło w naszych domach.

W ogólnej dyskusji w temacie jakości powietrza przewijają się zasadniczo zawsze dwa pojęcia takie jak: smog i niska emisja. O ile z pojęciem smogu i z jego identyfikacją wiele osób nie ma problemu to w przypadku niskiej emisji jest już trochę gorzej. Niska emisja to tak naprawdę emisja zanieczyszczeń w postaci szkodliwych pyłów i gazów powstających w wyniku nieefektywnego spalania materiałów opałowych, wydobywających się z emitorów o wysokości nieprzekraczającej 40 m. Stanowi ona szczególne zagrożenie życia i zdrowia dla ludzi między innymi ze względu na podwyższone stężenia w powietrzu pyłów PM10, PM 2,5 oraz innych toksycznych substancji z grupy metali ciężkich, dioksyn i furanów.

Z roku na rok rośnie jednak świadomość społeczna w kwestii zagrożenia, jakie powoduje niska emisja w tym również spalanie odpadów. Wiele osób w różny sposób angażuje się w walkę o czyste powietrze np. korzystając z transportu publicznego, ograniczając zużycie energii elektrycznej lub wymianę pieców grzewczych na ekologiczne źródła ciepła. Nie brakuje jednak ludzi, dla których zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo własne i sąsiadów, nie stanowi wystarczającej wartości.

Jaki będzie obecny sezon grzewczy, tego jeszcze nie wiemy jednak wszystko wskazuje na to, że niska emisja nie opuści nas tak szybko i łatwo bez naszej zdecydowanej postawy w walce o ochronę klimatu.

W najbliższym czasie do walki o czyste powietrze ponownie wykorzystany zostanie specjalistyczny Dron za pomocą, którego operator może w kilka minut wskazać strażnikom na dużym obszarze nieruchomości, które wymagać będą przeprowadzenia szczegółowej kontroli jak również pozwoli wyeliminować te posesje, których emitery nie wykazują spalania odpadów w trakcie pomiarów pomimo wydobywającego się z nich dymu.

Uwaga – pamiętajmy, że zgodnie z zapisami Uchwały Nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. użytkowanie starych kotłów bezklasowych tzw. ”kopciuchów” niespełniających minimalnych poziomów sprawności energetycznej i określonych norm emisji zanieczyszczeń będzie możliwe tylko do 1 stycznia 2024 roku.

- SZANOWNY MIESZKAŃCU, NIE ZWLEKAJ – WYMIEŃ ŹRÓDŁO OGRZEWANIA WĘGLOWEGO NA EKOLOGICZNE ŹRÓDŁO CIEPŁA KORZYSTAJĄC Z DOTACJI UDZIELANYCH PRZEZ GMINĘ MIASTO OSTRÓW WIELKOPOLSKI - apeluje Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maxymek

Róg Królowej Jadwigi i sklepu "Arkady". Na przeciw (ul. Królowej Jadwigi), gdzie od lat palą, czym popadnie. Nie można okien otwierać, nikt się nie interesuje, albo nikt nie monitoruje konsekwentnie.

O czym my mówimy?

Dodaj ogłoszenie