Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Odolanowie powstał mural z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Sandra Perlińska
Od wczoraj przy skrzyżowaniu ulic Kaliskiej i Franciszka Sójki w Odolanowie można podziwiać wielkoformatowy mural, który powstał z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Malowidło przedstawia 4 postacie związane z historią walk powstańczych i niepodległościowych: Generała Kazimierza Glabisza, Generała Stanisława Taczaka oraz dwójkę powstańców, którzy nie posiadali tytułów wojskowych, ale byli czynnie zaangażowani i brali udział w organizowaniu ruchu oporu, jak również w walkach powstańczych.

Kazimierz Glabisz urodził się 10 lutego 1893 roku w Odolanowie. W 1918 roku walczył w powstaniu wielkopolskim. W latach międzywojennych uczestniczył w pracach Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz przewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W kampanii wrześniowej 1939 był oficerem do zleceń Naczelnego Wodza, a następnie dowódcą improwizowanej Grupy "Kielce". W 1940 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w maju 1941 roku został mianowany szefem Oddziału I Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Po II wojnie światowej pozostał w Londynie. Udzielał się jako działacz polonijny, społeczny, sportowy, działał w polskich organizacjach i stowarzyszeniach wojskowych, publikował w prasie emigracyjnej. Pochowany został w Londynie. Komitet Organizacyjny Uroczystości sprowadzenia prochów gen. Kazimierza Glabisza – na czele której stanął Burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Józef Wajs – postanowił przenieść szczątki generała do rodzinnego miasta. 31 maja 2008 roku urna została złożona przy kościele św. Marcina w Odolanowie.
Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 w Mieszkowie koło Jarocina. Kapitan piechoty Armii Cesarstwa Niemieckiego, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego i podpułkownik Armii Wielkopolskiej oraz generał brygady Wojska Polskiego, zastępca senatora wybrany w 1935 roku w województwie poznańskim, prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 14/19 w 1932 roku. Zmarł 2 marca 1960 w Malborku. Następnie, po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.

Gmina i Miasto Odolanów otrzymała pomoc finansową na realizację zadania ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Projekt autorstwa Dominiki Ignasiak wykonała firma „Donut Planet Studio z Wrocławia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto