18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Odolanów [ZDJĘCIA]

ŁB
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Odolanów
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Odolanów UGiM w Odolanowie
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy prezentacje wszystkich obiektów, które biorą udział w naszym plebiscycie. Na początek gminy Nowe Skalmierzyce i Odolanów. Wkrótce kolejne ciekawe miejsca i zabytki naszego powiatu

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Odolanów

PLEBISCYT NA WIZYTÓWKĘ POWIATU OSTROWSKIEGO [GŁOSUJ]

Ratusz w Odolanowie

Neogotycki ratusz stoi w narożniku Rynku i pl. Kościuszki. Gmach z wieżą zegarową wbudowaną w pierzeję został wzniesiony w latach 1898-1899 roku. Nad wejściem znajduje się balkon, a na narożu frontalnym wieżyczka. Obramienia okienne i drzwiowe są licowane. Dziś znajduje się w nim siedziba Urzędu Gminy i Miasta.

Na elewacji gmachu umieszczono tablicę pamiątkową ku czci powstańców Wiosny Ludów z 1848 roku z napisem „Bohaterom Powstańców Ziemi Odolanowskiej z roku Wiosny Ludów 1848, składa hołd społeczeństwo miasta i okolicy w 1000-lecie Państwa Polskiego. Odolanów 1 IX 1966.”

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Nowe Skalmierzyce [PLEBISCYT]

Szlakiem krzyży Pawła Brylińskiego

W gminie Odolanów rzeźby i krzyże Pawła Brylińskiego znaleźć można w:

Nabyszycach – na południe od wsi, na przy drodze do Odolanowa, na nowym drzewcu znajdują się rzeźby z 1882 roku

Kurochu – przy mostku na Rowie Orpiszewskim stoi krzyż z 1880 roku

Bonikowie – przy domu nr 49 stoi krzyż z 1856 roku

Raczycach – przy domu nr 35 stoi krzyż z drugiej połowy XIX w.

Tarchałach Wielkich – obok domu nr 170 stoi krzyż z 1860 roku


Kościół pod wezwaniem świętej Barbary

Drewniany kościół z końca XVIII wieku. Wzniesiony w 1784 roku był wielokrotnie przebudowywany. W 1928 roku dobudowano 30 metrową wieżę, na której umieszczono XVIII-wieczny dzwon. Gmach z zewnątrz jest oszalowany poziomo. Budynek stoi w centrum cmentarza. Jest swoistą wizytówką tej części miasta i jej mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Raszków [PLEBISCYT]

Św. Barbara, patronka górników, miała ukazać się mieszkańcom odolanowskiej Górki na początku XVII wieku. Z tych czasów pochodzi (1618 rok) obraz z wizerunkiem patronki. Nie zachowały się natomiast ślady po świątyni wybudowanej z fundacji Gryzeldy Rozdrażewskiej z lat 1620-21. Rekompensuje to wnętrze obecnej budowli, w którym rzeźby są najczęściej starsze niż sam kościół. Wnętrze zdobi barokowa polichromia i ciekawe rzeźby z XVII wieku, chrzcielnica z połowy XVIII w, czy rzeźba św. Barbary wykonana przez Pawła Brylińskiego w 1876.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Ostrów Wielkopolski [PLEBISCYT]

Dolina Baryczy

Gmina Odolanów leży w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego, u bram Wielkiej Doliny Głogowskiej zwanej Kotliną Odolanowską, której część stanowi teren chronionego krajobrazu z rzadkimi okazami fauny i flory (Park Krajobrazowy Dolina Baryczy). Przez teren Gminy i Miasta Odolanów przepływa rzeka Barycz wraz z jej dopływami: Złotnicą, Kurochem, Olszówką i Wiesiołkiem.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sieroszewice [PLEBISCYT]

Tereny leżące w dolinie Baryczy to kompleksy stawów rybnych, torfowisk, lasy lęgowe, grądy niskie, olsy i łąki. W granicach Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” znajduje się bardzo wartościowy pod względem przyrodniczym kompleks łąk odolanowskich.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sośnie [PLEBISCYT][/a]

Szczególnie cenne pod względem florystycznym są obszary w pobliżu wsi Garki i Boników. Natomiast teren położony między rzeką Kuroch a Kanałem Świeca, na południe od wsi Uciechów i Raczyce, wyróżnia się większą liczbą stanowisk lęgowych ptaków wodno błotnych. W Parku stwierdzono występowanie 121 zespołów roślinnych, liczne stanowiska roślin chronionych (43 gatunki, w tym 29 objętych ochroną całkowitą), 250 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych. Obecnych jest 51 gatunków ssaków, w tym 23 chronione. Granica parku przebiega z kierunku Bartnik, poprzez drogę gruntową w kierunku Uciechowa i Raczyc do granicy Odolanowa, obchodzi miasto od południa i wschodu i dalej biegnie drogą Odolanów – Tarchały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto