Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowski hejnał wybrzmiał w Lublinie podczas jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich

Sandra Perlińska
umostrow.pl
Hejnał Ostrowa Wielkopolskiego po raz kolejny wybrzmiał z balkonu Trybunału Koronnego na Starym Mieście w Lublinie. Oprócz Ostrowa Wielkopolskiego w jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich wzięło udział 31 miast w tym, m.in. Warszawa, Kraków, Olsztyn, Sandomierz i Toruń. Nasze miasto reprezentował trębacz Piotr Zieleziński z Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z muzyczną oprawą trębaczy z Polski w Archikatedrze Lubelskiej w intencji żyjących i zmarłych członków oraz trębaczy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Miejskich z s. w Lublinie. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Poprzedzone zostało ono odegraniem „Roty” i hejnału miasta przez lublińskich trębaczy.

Trębacze zagrali charakterystyczne utwory dla swoich miast. Wśród nich były zarówno te historyczne, związane z danym miastem od wieków, jak i współczesne, powstałe w ostatnich latach. Liczba miast w Polsce, które mają swoje hejnały stale rośnie.

Był to XXV, a więc jubileuszowy przegląd hejnałów w Lublinie, co potwierdza, ze zainteresowanie miejskimi hejnałami nie mija.

- Ostrowski hejnał został skomponowany przez pianistę i absolwenta Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskiej oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Łukasza Kryjoma. Pierwsza publiczna prezentacja hejnału odbyła się na uroczystej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego inaugurującej obchody Jubileuszu 600-lecia miasta w 2003 r. W tym roku zaszczyt zaprezentowania hejnału przed lubelską publicznością przypadł Piotrowi Zielezińskiemu, który jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Po gromkich brawach można śmiało stwierdzić, że wykonanie przypadło zebranym na Starym Mieście w Lublinie do gustu – powiedziała Ewa Janiszewska, kierownik Biura Promocji Miasta.

Geneza hejnału wiąże się ze sprawowaniem straży nocnej, znanej już w średniowieczu. Jej obowiązkiem było strzec miasta przed ogniem, ogłaszając zauważony wybuch pożaru oraz przed innymi zagrożeniami.

Z zaproszenia na Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie, który odbył się 15 sierpnia - skorzystał również po raz kolejny samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
[*] Hejnał Nowych Skalmierzyc zagrano w Lublinie
[*] ZOBACZ TAKŻE: Marcin Wieczorek zagrał hejnał Kalisza


Patrycja Markowska i jej „Lalka”

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto